menu >

trasa biegu

zapisz się

Biegniemy już 10 listopada 2019Ciekawostki o Powiecie

Powiat Kościański to miejsce gdzie można aktywnie spędzić czas,

Co warto zwiedzić?

1. Romantyczne trasy  Rowerowe Ziemi Kościańskiej

 „Romantyczne trasy Rowerowe Ziemi Kościańskiej” to projekt, zrealizowany przy  dofinansowaniu z środków Unii Europejskiej. Dzięki temu mogliśmy wytyczyć ponad 290 kilometrów ścieżek rowerowych pogrupowanych w 10 tematycznych tras rowerowo - turystycznych. Są to następujące trasy:

1. Kościański Trójkąt Rowerowy  74,60km,
2. Oś Trójkąta z Kościana do Krzywinia - 22,80km,
3. Drogi Mickiewiczowskie  78,45km;,
4. Kopaszewska Droga Krzyżowa - 7,30km,
5. Droga nad Jeziorem Wonieść - 18,30km,
6.Droga ze Starej Przysieki do Gryżyny  13,98km,
7.Droga Zachodnia - 52,75km,
8. Droga do Czacza - 8,10km,
9. Droga z Kościana do Brońska  12,00km,
10. Drogę z Kościana do Kiełczewa - 2,60km.

Tworząc sieć tras turystycznych chcieliśmy przybliżyć Państwu nie tylko piękną przyrodę naszej ziemi, ale również jej ciekawą historię. Historię nie tylko związaną z istniejącym zabytkami, ale także z ludźmi ją tworzącymi, legendami, mitami i kulturą.
Nasze trasy prowadzone są ciekawymi przyrodniczo drogami, nie tylko ścieżkami rowerowymi czy drogami asfaltowymi ale również leśnymi duktami, polnymi dróżkami czy wodnymi groblami. Takie urozmaicenie tras pozwala nie tylko cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody, którym zachwycił się przebywający na tych terenach w 1831 roku Adam Mickiewicz, ale również dostosować trasę do naszych możliwości fizycznych. Poza przyrodą podziwiać możemy również zabytki architektoniczne jak średniowieczne ruiny kościoła św. Marcina w Gryżynie, Opactwo w Lubiniu, pałace ziemiańskie czy rodowe nekropolie.
Chcąc przybliżyć Państwu nasz Powiat oddajemy w Państwa ręce ten folder, w którym ujęliśmy naszym zdaniem 15 najciekawszych turystycznie obiektów naszej Ziemi.

2. Wieża Ciśnień

Wieża ciśnień znajduje się w północnej części Kościana i jest jednym z najlepiej wyeksponowanych obiektów zabytkowych miasta.Wieża ma wysokość 33 m i jest jednym z najwyższych budynków w mieście - doskonale widoczna z drogi krajowej nr 5. Wewnątrz znajduje się stalowy, nieczynny obecnie, zbiornik wyrównawczy dla Kościana ( o pojemności 250 m3).Wieża Ciśnień wraz z pozostałymi elementami zespołu wodociągowego decyzją Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 7.VI.2005 r. została wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.Wewnątrz budynku znajdą sią ściany wspinaczkowe, obserwatorium astronomiczne, sala konferencyjna oraz punkt widokowy. W nowym budynku dostępne będą: szatnie, salka konferencyjna oraz sanitariaty dla zwiedzających. W przeszklonym wejściu znajdą się: hol, poczekalnia i punkt informacyjny. Obserwatorium astronomiczne wyposażone w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba

 


3. Szlak kajakowy

Miłośnicy wodnej rekreacji będą mogli pływać po niespełna 5-kilometrowym szlaku wokół Kościana. W przyszłości zostaną wytyczone i oznakowane dalsze trasy.
Na szlaku wokół Kościana, którego przepłynięcie zajmuje półtorej godziny, są trzy przystanie kajakowe (w parku, przy liceum i przy Łazienkach) i dwie przenoski przy jazie w miejskim parku.  Jak zapewniał wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak, pływanie po kanale Obry to sama przyjemność, bo nurt nie jest wartki i jest bezpiecznie także ze względu na głębokość, która w głównym kanale sięga 1,50 m. Bez obaw można więc, nawet z dziećmi, zakosztować kajakowej przygody.
Wypożyczalnią, która znajduje się na Łazienkach zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do wynajęcia jest 10 dwuosobowych kajaków. Wypożyczalnia czynna do 31 sierpnia, w godz. 10-21. Wypożyczenie sprzętu (kajak, wiosło, kamizelka asekuracyjna) na półtorej godziny kosztuje 10 zł, do trzech godzin – 20 zł, a na cały dzień – 40 zł. Kajak może wypożyczyć jedynie osoba pełnoletnia. Młodsi mogą korzystać z kajaków wyłącznie pod opieką kogoś dorosłego.

4. Opactwo w Lubiniu

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym jest zespół opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Zabytkowy zespół opactwa wznosi się
w malowniczym, morenowym krajobrazie Wielkopolski, pośród pól, jezior i lasów na szczytach łagodnych pagórków. Była to fundacja królewska oraz możnego rodu Awdańców.
Z klasztoru według tradycji lubińskiej wywodził się nasz pierwszy kronikarz Gall Anonim. To mnich tego klasztoru o. Maciej, notariusz księcia Bolesława Pobożnego, zastosował po raz pierwszy w 1257 r. określenie naszego regionu nazwą Polonia Maior czyli Wielkopolska. Obok klasztoru zachowały się dwa kościoły: romańsko-gotycki św. Leonarda oraz barokowy Narodzenia NMP z partiami murów romańskich. W romańskiej kaplicy został pochowany książę wielkopolski Władysław Lasonogi.
Lubińscy mnisi produkują także likier “Benedyktynka”, owoc wielowiekowej ziołoeczniczej tradycji klasztornej wpływający dobroczynnie na układ pokarmowy.

 

 

 
5. Pałac w Turwi

Ten wzniesiony pod koniec XVIII wieku barokowy pałac przez ponad dwieście lat był siedzibą znamienitego rodu Chłapowskich, z ich najsłynniejszym przedstawicielem gen. Dezyderym Chłapowskim, który był oficerem ordynansowym Napoleona, a w czasie Powstania Listopadowego był jednym z przywódców kampanii litewskiej. Pionier nowoczesnego rolnictwa w Wielkopolsce. To w tym pałacu w 1812 roku odbył się słynny bal, dla najpiękniejszego pułku XIX wieku - 1. Pułku Szwoleżerów Gwardii. Według legend to właśnie ten bal był pierwowzorem balu opisanego w “Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Obecnie najciekawszym pomieszczeniem do zwiedzania jest salon z pięknymi sztukateriami, w kształcie instrumentów muzycznych, wykonanymi przez słynnego Leopolda Graffa. W XX wieku pałac stał się ulubioną rezydencją polskich prymasów gościili w nim m.in. Edmund Dalbor czy August Hlond.

Organizatorzy wykonawczy

Organizatorzy tytularni

Sponsorzy

Patronat medialny

XII Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego
realizacja: Studio Fabryka, strony internetowe